9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Fatma SOMUNCUOĞLU ERKAN tarafından 148 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Soner GİRGİN tarafından yapılmış.

9. Sınıf Dörtel Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 62 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

9. Sınıf Dörtel Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 62 Cevabı

Soru:

Hz. Hatice’nin (r.a.) Peygamber Efendimiz (s.a.v.) hakkındaki güzel düşüncelerini yazarak, Hz. Hatice’nin (r.a.) ilk vahiy karşısında izlediği yolun doğru bir yöntem olup olmadığını düşünelim.

  • Cevap:  Peygamberimizi ilk vahiy geldiğinde Hz. Hatice (r.a) peygamberimizi amcasının oğlu Varaka b. Nevfel b. Esed b. Abdüluzza’nın yanına konuşması için götürmüştür.”Bu olay rivayetlerde şu şekilde anlatılmaktadır; Hz. Muhammed’e Alak suresinin ilk beş ayeti okunduğunda oradan korku içerisinde Hz. Hatice’nin yanına gelir. Daha sonra Hz. Hatice, Hz. Peygamber’i alıp amcasının oğlu Varaka b. Nevfel b. Esed b. Abdüluzza’ya götürür. Bu kişi, cahiliye döneminde Hristiyan olmuş bir kişi olup İbranice yazıyı bilir ve İncil’den de bazı şeyleri İbranice okur yazardı. O sırada Varaka gözleri sonradan görmez hale gelmiş bir ihtiyar idi. Hatice Varaka’ya: “Amcamın oğlu! Dinle bak, yeğenin neler söylüyor” dedi. Varaka: “Yeğenim, ne oldu, hayırdır?” diye sordu. Hz. Peygamber başından geçenleri anlattı. Bunun üzerine Varaka şöyle dedi: “Bu gördüğün, Allah’ın Hz. Musa’ya gönderdiği Nâmus’tur. Keşke senin davet zamanında genç olsaydım! Kavminin seni bu şehirden çıkaracakları zaman keşke hayatta olsam!”

    “Bunun üzerine Hz. Peygamber, “Onlar beni buradan çıkaracaklar mı ki?” diye sordu. Varaka da: “Evet, senin getirdiğin bu dava ve mesaj ile gelen herkes, her peygamber, düşmanlığa uğramıştır. Şayet senin davet günlerine yetişirsem, sana elimden gelen yardımı yaparım.” dedi. Çok geçmeden Varaka vefat etti ve o sıralarda bir süreliğine vahiy de kesildi.

Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.