8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Sonnur GÜNAYDIN ASAN, Mithat BALA tarafından 137 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Maksude GÜNEY tarafından yapılmış.

8. Sınıf Meb Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 60 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

8. Sınıf Meb Yayınları Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 60 Cevabı

Soru:

Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de namazı emretmiştir. Ancak Kur’an-ı Kerim’de namazın kılınışı hakkında bilgi yoktur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bu hususları bize bildirmiş, uygulayarak da göstermiştir. Hadis-i şeriflerde namaz ibadetinin öneminden bahsetmiş, ashabına da “Ben nasıl kılıyorsam siz de öyle kılınız.”(Buhârî, Ezan, 18.) buyurmuştur. Yine Allah (c.c.) Kur’an-ı Kerim’de orucu, zekâtı, haccı da emretmiştir. Bunların da nasıl yapılacağı, usul ve esasları hakkında ayrıntılı bilgi yoktur. Namaz ibadetinde olduğu gibi bunlarla ilgili bilgiyi de bizler, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) sözlerinden, uygulamalarından yani sünnetten öğreniyoruz.

A- İlk dört soruyu metne göre cevaplayınız.

1) Metne uygun bir başlık yazınız.

  • Cevap: PEYGAMBERİN ÖNDERLİĞİ

2) Peygamber Efendimizin (s.a.v.) namaz ibadeti için “Ben nasıl kılıyorsam siz de öyle kılınız’.’ (Buhârî, Ezan, 18.) buyurmasının sebebi nedir? Aşağıdaki boşluğa yazınız.

  • Cevap: Çünkü kendisi en doğru şekilde Kuranın uygulayıcısı ve rehberidir. Bu yüzden insanlar onu örnek almalıdır.

3) Okuduğunuz metnin ana fikri nedir? Kısaca açıklayınız.

  • Cevap: Peygamberin ümmete olan örnek kişiliği.

4) Yukarıdaki metin aşağıda verilenlerden hangisini ön plana çıkarmaktadır?
A) Kur’an’ın önemi
B) Sünnetin önemi
C) Namazın önemi
D) Haccın önemi

  • Cevap: B
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.