5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılıyla birlikte pek çok ders ve çalışma kitabı değişti. Değişen kitaplardan biri de “5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Cevapları” oldu. Kitabı incelediğimizde ise Dr. Erşahin Ahmet AYHÜN tarafından 94 sayfa olarak kaleme alındığını görüyoruz. Kitapta görseller ön plana çıkarılmış ve görsel tasarım ise Banu ATİK tarafından yapılmış.

5. Sınıf Yargı Yayınevi Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı Sayfa 43 Cevabı” ise önce sorular yazıldı daha sonra kitabın üzerinde çözülerek gösterildi. Önce sorular hemen ardından ise cevaplar mevcuttur.

SORULAR

5. Sınıf Yargı Yayınevi Hz. Muhammed’in Hayatı Sayfa 43 Cevabı

Soru:

1. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) aile bireylerine karşı tutumunu araştırınız.

 • Cevap: Peygamberimiz, aile bireylerini çok severdi, onlar saygılı davranırdı, onları kıracak bir davranış yapmaz, onlara devamlı yardımcı olmaya çalışırdı.

2. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) çocuklarla olan iletişimini araştırınız.

 • Cevap:  Peygamber Efendimiz (asm)’in şefkatinin en canlı örneğini çocuklar üzerinde görüyoruz. Peygamberimiz’in çocuklara olan şefkati ve sevgisi bambaşkaydı.Bir çocuk gördüğü zaman Peygamberimiz (asm)’in mübarek yüzünü neşe ve sevinç kaplardı. Onu tutar, kollarının arasına alır, kucaklar, okşar, sever ve öperdi.

3. Hz. Peygamberimizin (s.a.v.) kimsesiz çocuklara yaklaşımını araştırınız.

 • Cevap: Merhamet peygamberi çocuklar konusunda çok hassas davranırdı onların incitilmemesi konusunda tavsiyeler verir kimsesiz çocuklara sahip çıkardı o kimsesizlerin kimsesiydi.

4. Anne babalar cenneti nasıl kazanırlar? Araştırınız.

 • Cevap: Allah rızâsı için herhangi bir hayır ve iyilik yapılacaksa, evvelâ ana-babanın düşünülmesi îcâb eder. Sonra da en yakından uzağa doğru diğer insanlar

5. Merhamet kelimesinin anlamını öğreniniz ve bir cümlede kullanınız.

 • Cevap: Sözlükte “acıma duygusu, bu duygunun etkisiyle yapılan iyilik, lutuf” anlamında isim olarak kullanılır.Merhamet, “Allah’ın bütün yaratılmışlara yönelik lutuf ve ihsanlarını ifade etmekte, bunun yanında insanlarda bulunan, onları hemcinslerinin ve diğer canlıların sıkıntıları karşısında duyarlı olmaya ve yardım etmeye sevkeden acıma duygusunu belirtmektedir.”

  Örnek cümleler

  “Allah, bütün kullarına merhamet eder.”

  “Merhamet etmeyene Allah’ta merhamet etmez.”

6. Tevazu kelimesinin anlamını öğreniniz ve bir cümlede kullanınız.

 • Cevap: Tevazu, Sözlükte “kendi itibar ve derecesini düşük görmek, birine boyun eğmek” anlamına gelir. Kibrin karşıtı olan tevazu, kişinin başkalarını aşağılayıcı duygu ve davranışlardan kendini arındırmasını ifade eder.Örnek cümle: “Tevazu sahibi insanlar herkes tarafından sevilir.”
Bu içeriğe emoji ile tepki ver

Yorum yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.